Nasza młodzież w Niemczech

Nasza młodzież w Niemczech

Od 28 do 30 kwietnia grupa młodzieży z parafii Mikołajskiej wraz ze swoim duszpasterzem brała udział w wycieczce edukacyjnej śladami Reformatora do Niemiec. W podróż mogliśmy się wybrać dzięki pomocy finansowej Diakonii Polskiej, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni. Przebieg i trasa wyjazdu zostały zaplanowane w ten sposób, aby po drodze zobaczyć miejsca związane z historią Reformacji.

Z Mikołajek wyjechaliśmy busem parafialnym w niedzielę po nabożeństwie udając się do Poznania, gdzie mieliśmy zaplanowany nocleg w tamtejszej Parafii. Przed snem zdążyliśmy jeszcze zwiedzić centrum stolicy Wielkopolski.

W poniedziałek wczesnym rankiem ruszyliśmy w stronę niemieckiej granicy, po przekroczeniu której skierowaliśmy się do kolebki Reformacji. Najpierw jednak zatrzymaliśmy się w miasteczku Juterbog – znanym z tego, że odpusty sprzedawał tam mnich Jan Tetzel, co było bezpośrednim powodem wystąpienia Lutra i napisania 95 tez.

Z Juterbog już niedaleko do Wittenbergi. Tam zwiedziliśmy najważniejsze miejsca związane z historią naszego kościoła: Dom Lutra, kościół miejski i kościół zamkowy.

Późnym popołudniem ruszyliśmy w dalszą drogę – do Lipska, gdzie w ewangelickiej parafii św. Tomasza był zaplanowany kolejny nocleg. Lipsk zachwycił nas wspaniałą architekturą, a przede wszystkim kościołem św. Tomasza, gdzie kultywowana jest po dziś dzień tradycja bachowska, gdyż ten wybitny ewangelicki kompozytor pełnił tam funkcję kantora i tam również znajduje się jego grób.

We wtorek rano ruszyliśmy do domu. Zatrzymaliśmy się po drodze w Berlinie, zwiedzając centrum stolicy Niemiec. Późnym wieczorem zmęczeni, ale pełni wrażeń i wdzięczni Bogu dotarliśmy do Mikołajek.