Muzeum reformacji / Museum für die Polnische Reformation

                                                                                                                                                     

Muzeum Reformacji Polskiej
Plac Kościelny 4
11 - 730 Mikołajki
tel. (087) 42 16 810

Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach powstało w 1973 r. Założone zostało przez ks. Władysława Pilchowskiego (1913 - 2008), proboszcza Parafii ewangelicko - augsburskiej (inaczej luterańskiej) św. Trójcy w Mikołajkach. Praktycznie aż do 2009 r. było ono jedyną tego typu placówką na terenie Polski.

 

Muzeum posiada unikatowy i jedyny w swoim rodzaju zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polsko - ewangelickiego na Mazurach. Nasze zbiory zawierają również inne cenne eksponaty związane z życiem religijno - kulturalnym na Mazurach, Ślasku Cieszyńskim i nie tylko. Wychodząc naprzeciw nowym czasom i nowym wyzwaniom rozszerzyliśmy ekspozycję, prezentując Reformację XVI w. nie tylko jako wydarzenie regionalne i związane z Mazurami, lecz jako dzieło ogólnoeuropejskie. Nie zapomnieliśmy przy tym o ciekawych opisach eksponatów (także w języku niemieckim) i o nieznanych faktach z historii Polski.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych poznaniem mało znanej, a jakże ważnej części historii Polski i całej Europy. Zapraszamy chętnych do poznania niezwykłej historii naszego pięknego regionu mazurskiego. Zapewniamy fachowe oprowadzenie po ekspozycji i uzyskanie dokładniejszych informacji związanych z protestantyzmem w Polsce (również w języku niemieckim).

 

Muzeum czynne jest od kwietnia do końca października w godzinach od 9. 00 do 17. 00. W pozostałe miesiące istnieje możliwość zwiedzania po uprzedniej rezerwacji telefonicznej pod numerem Parafii Ewangelicko - Augsburskiej św. Trójcy w Mikołajkach. Serdecznie zapraszamy!